Sněhopad na JZ Čech dopoledne 27.1.

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

Zdravím z ČHMÚ Plzeň!

Možná jste si všimli úzkého pásu na radarových snímcích ráno a dopoledne 27.1. Šířka srážkového pásu cca 10 km, délka kolem 50 km, stagnace téměř na místě. Za 2 hodiny podle rozhovoru s cestáři od 5 do 20 cm, místy snad i 25 cm sněhu! Padali "sedláci". V šiším okolí poprašek až 1 cm.

Občas se to tu vyskytuje a bývá to spojeno s jet-streamem. Tohle ale bylo jiné. Snad pozůstatek fronty, ve výšce 500 hPa "difluentní" tlakové pole (proud rozbíhající se do stran, pod kterým se mohl zvýrazňovat teplotní gradient), musela tam někde být linie konvergence (na sondáži 10771 pod inverzí východní proud, na 11520 severní), ale v přízemní analýze větru ani v 925 hPa není zřejmá. Na první pohled byste usuzovali na návětří - ale pás je trochu odtržený od hor a maximum srážek taky. Od Nýrska po Železnou Rudu sněžilo minimálně, až v podhúří. A pak ta omezená doba výskytu?

Přiznám se, že tápu ve vysvětlení. Konzultujeme to s kolegy a přivítám i vaši zkušenost! Snad se tím trochu zabavíte, než udeří ta správná instabilita. Tahle byla "jen" do 3 km.

Zdraví
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
mfuhrer
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2010 15:12
Bydliště: Šumperská kotlina

Nic co by se nemohlo občas vyskytnout:že srážky setrvají déle na jednom místě způsobují různé vlivy, v tomto případě proniknutí studeného vzduchu od severu pod teplejší proudění východních-jihovýchodních směrů, díky částečně fénovému efektu Šumavy došlo jakoby k odtlačování oblačnosti dále od hor, takže "na jednom místě" sněžilo paradoxně více díky srážkovému stínu než díky návětří. Samozřejmě nemám k dispozici družicové záběry ani analýzy tlakového pole či výškového proudění, ale okem zkušeného pozorovatele počasí tuším "rozbité" pole tlaku nad Evropou, a zásadní vliv konfigurace terénu i střihového proudění a ročního období-v létě by za obdobných iniciačních podmínek možná nepršelo vůbec, popř. by si pásu několikamilimetrového úhrnu srážek v širší oblasti s desetinovými úhrny asi nikdo nevšiml, stromy a silničáře nevyjímaje ;-)
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

..hmm, ten střih bych bral. Když na to koukám s odstupem a uvážím vývoj o den dřív, nejspíš v příhraničí zůstalo torzo po okluzní frontě nebo co to tam proklouzlo. Normálně by to zanikalo, jenže toho 27. se měnilo proudění, nad Bavorskem na V-JV, nad námi zpočátku severní ale během dne pak taky sílící východ. Mohlo tak částečně regenerovat něco co mělo původně zaniknout. V dalších hodinách se to z Klatovska a Domažlicka sunulo zpět do Bavor a ztrácelo na intenzitě, tedy srážky.

No spekuluju už z domova bez dat, jen co jsem si animoval tempy ze serveru Wyoming. Ten střih mě inspiroval, o fénu bych ale nemluvil.

Dík a pěkný víkend!
Tím ale nechci utnout další debatu...

mfuhrer píše:Nic co by se nemohlo občas vyskytnout:že srážky setrvají déle na jednom místě způsobují různé vlivy, v tomto případě proniknutí studeného vzduchu od severu pod teplejší proudění východních-jihovýchodních směrů, díky částečně fénovému efektu Šumavy došlo jakoby k odtlačování oblačnosti dále od hor, takže "na jednom místě" sněžilo paradoxně více díky srážkovému stínu než díky návětří. Samozřejmě nemám k dispozici družicové záběry ani analýzy tlakového pole či výškového proudění, ale okem zkušeného pozorovatele počasí tuším "rozbité" pole tlaku nad Evropou, a zásadní vliv konfigurace terénu i střihového proudění a ročního období-v létě by za obdobných iniciačních podmínek možná nepršelo vůbec, popř. by si pásu několikamilimetrového úhrnu srážek v širší oblasti s desetinovými úhrny asi nikdo nevšiml, stromy a silničáře nevyjímaje ;-)
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Danti
Příspěvky: 195
Registrován: 16 kvě 2008 19:31
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Srážkově podobná situace se vyskytovala i v noci ze 12.12.2010 na 13.12.2010 nad střední Moravou. Tehdy se vyplňovala tlaková níže nad JV Polskem a proudilo k nám severní proudění. Srážky postupovaly přímo ze severu na jih, ale ve velmi úzkém pásu se vytvořilo intenzivní sněžení, které se neustále obnovovalo nad velmi malém území. Ve Šternberku, v západní části města od kopců asi 2000m napadlo do rána 15cm sněhu. V obci, která je vzdálena od města asi 3km na SV a je přilepena přímo na svahu nízkého Jeseníku napadlo 8cm. V obci Mladějovice vzdálené 4km na SZ od města 10cm a ve městě Uničov 13
km na SZ pouze 1cm. Na jihu končila hranice za obcí Dolany, vzdálené 10km. Dále na jih sněhu bylo méně a méně. Zatím to byl největší spad sněhu za 12 hodin letošní zimy a to modely čekaly maximálně 1mm.
Uživatelský avatar
Ctiborv
Příspěvky: 41
Registrován: 11 kvě 2009 18:08
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Danti: jo to byly casy..., kdeže ty loňské sněhy jsou.... Tu situaci si pamatuji velmi dobře, ráno jsem koukal, a hlavně odhazoval. Bohužel to byla v podstatě poslední významější srážková epizoda v téhle špatné zimě.

Jinak: nějak nevěřím tomu údaji , že za 2 hodiny mohlo napadnout 25 cm sněhu. Takovou intenzitu nemají ani sněhové bouře v Americe....
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“